

Voor, tijdens en na de reis
Maak een afspraak zodra u een reis heeft geboekt. Het liefst 6 weken voor vertrek. Gaat u langdurig reizen, emigreren, werken of stage te lopen? Neem dan zo vroeg mogelijk contact met ons op, bij voorkeur 7 maanden voor de reis.
lees meerKostenoverzicht en vergoedingen
Wanneer u op het spreekuur komt, zijn hier kosten aan verbonden. U betaalt altijd consultkosten en de kosten van de eventuele vaccinatie(s) of onderzoek(en). Het kan zijn dat uw zorgverzekering de kosten geheel, gedeeltelijk of niet vergoedt.
lees meerKostenoverzicht en vergoedingen
Wanneer u op het reizigersspreekuur komt, zijn hier kosten aan verbonden. Net als bij een huisarts, betaalt u consultkosten bij elke afspraak en de kosten van de evt. vaccinatie(s). Het kan zijn dat uw zorgverzekering de kosten geheel, gedeeltelijk of niet vergoedt, dit verschilt per (aanvullende) verzekering. U kunt dit opzoeken op www.vergoedingscalculator.nl.
U kunt alleen betalen met pin of creditcard.
Kostenoverzicht
Consulten | |
Consult nieuwe reis < 3 maanden | € 28,50 |
Consult nieuwe reis kinderen t/m 15 jaar | € 18 |
Consult nieuwe reis > 3 maanden | € 37 |
Consult herhalingsvaccinatie | € 18 |
Consult gezondheidsverklaring | € 40 |
Consult medisch (arts) | € 68 |
Consult malaria uitleg/recept | € 21 |
Administratiekosten | € 17 |
Receptkosten gratis bij consult | € 0 |
Vaccinaties
BCG (Tuberculose) 1 persoon | € 95 |
BCG (Tuberculose) vanaf 2 personen | € 62 |
BMR: Bof Mazelen Rode Hond (M-M-RvaqPro) | € 39 |
Buiktyfus (Typhim Vi) | € 51 |
DTP: Difterie Tetanus Polio (Revaxis) * | € 34 |
DTK: Difterie, Tetanus Kinkhoest * | € 49 |
Gele koorts (Stamaril) | € 71 |
Gordelroos (Shingrix) | € 204 |
Griepvaccinatie (Influenza) | € 28 |
Hepatitis A (Havrix) | € 59 |
Hepatitis A junior t/m 15 jaar (Havrix Jr.) | € 49 |
Hepatitis A immunoglobuline per 2ml | € 130 |
Hepatitis A/B combinatie (Twinrix) * | € 68 |
Hepatitis A/B combinatie junior t/m 15 jaar (Ambirix) * | € 68 |
Hepatitis B (Engerix) * | € 57 |
Japanse Encefalitis (Ixiaro) * Op bestelling | € 149,50 |
Meningitis ACWY (Nimenrix) | € 72 |
Rabiës (Rabipur) 2steps versie intracutaan * alleen op ma/vrij | € 52 |
Rabiës (Rabipur) intramusculair * | € 89 |
Tekenencefalitis (FSME) * Junior t/m 15 jaar op bestelling | € 68 |
Waterpokken (Provarivax) * | € 82 |
* (eventueel) meerdere vaccinaties voor de reis nodig
Overige verrichtingen
Bloedonderzoek Hepatitis A, B of C | € 43 |
Bloedonderzoek IGRA (Tuberculose) incl. verklaring | € 103 |
HIV test | € 43 |
MRSA combikweek keel/neus | € 49 |
Tuberculine huidtest: Mantoux (Tuberculose) incl. verklaring | € 33 |
Thoraxfoto | € 79 |
Vaccinatiepaspoort | € 6 |

Met jonge kinderen op reis
Jonge kinderen lopen gemakkelijker dan volwassenen een infectieziekte op. Dat maakt hen kwetsbaarder tijdens reizen in de (sub)tropen. lees meerZwanger op reis
Een goede afweging van voor- en nadelen van de reis is in dit geval extra belangrijk. lees meerZwanger op reis
Een verre reis maken is de laatste jaren steeds gemakkelijker en aantrekkelijker geworden. Ook zwangeren of vrouwen die op korte termijn een zwangerschapswens hebben, reizen vaker naar de (sub) tropen dan vroeger.
Een goede afweging van voor- en nadelen van de reis is in dit geval extra belangrijk. In de (sub) tropen loopt u gemakkelijker infectieziekten op die soms extra risico’s meebrengen voor u en uw ongeboren kind. Malaria kan tijdens de zwangerschap ernstiger verlopen en geeft een verhoogde kans op een miskraam. Let ook op gebieden waar Zika voorkomt. Bovendien is de kwaliteit van de medische voorzieningen wisselend.
Overleg met de Reis- en Vaccinatiepoli, huisarts of specialist of een verblijf in risico gebieden verantwoord is.
Inenting
Van veel vaccinaties is bekend dat ze tijdens de zwangerschap veilig kunnen worden toegediend. Dat geldt onder andere voor het DTP-vaccin, het vaccin tegen buiktyfus en het hepatitis A en hepatitis B vaccin.
De gele koorts vaccinaties worden bij voorkeur niet tijdens de zwangerschap gegeven.
Vliegreizen
Vliegen is doorgaans geen probleem. De luchtdruk in de vliegtuigcabine is hoog genoeg om het ongeboren kind van voldoende zuurstof te voorzien. Als u echter ooit trombose heeft gehad of als u ernstige bloedarmoede heeft, moet u zich afvragen of het verstandig is dat u een vliegreis gaat maken. Bespreek dit met uw verloskundige, huisarts of gynaecoloog.
Vliegtuigmaatschappijen willen geen vrouwen vervoeren die langer dan 32 a 36 weken zwanger zijn om de kans op een bevallig in de lucht te vermijden. Iedere luchtvaartmaatschappij voert hierin haar eigen beleid en het is dan ook raadzaam dat u zich hierover goed informeert bij het reserveren van de vlucht.
TIP: In het vliegtuig is een zichtplaats aan het gangpad voor zwangeren het handigst. Het levert iets meer beenruimte op en u kunt zo nu en dan een stukje lopen of de beenspieren aanspannen om trombosevorming in de bloedvaten te voorkomen.
Probeer tijdens de vlucht voldoende water te drinken omdat de lucht in een vliegtuig vaak veel droger is.
Diarree
Tijdens de zwangerschap kan reizigersdiarree aanleiding geven tot uidroging. Voorkomen is ook hier beter dan genezen. Past u daarom nauwkeurig de hygiëneregels toe. U mag tijdens de zwangerschap geen stopmiddel (loperamide) gebruiken.
Verkeer
Auto-ongevallen komen veel voor; draag daarom altijd een veiligheidsgordel. Als u betrokken raakt bij een auto-ongeval is het verstandig om altijd een arts te raadplegen, ook na een ogenschijnlijk gering ongeval en ook als u daarna (nog) geen klachten ervaart. Zorg dat u goed verzekerd bent!
Reisapotheek
Het is verstandig een reisapotheek mee te nemen afgestemd op uw reis en persoonlijke situatie. Hiervoor kunt u de checklist gebruiken. lees meerReisapotheek
Het is verstandig een reisapotheek mee te nemen afgestemd op uw reis en persoonlijke situatie. Hiervoor kunt u de onderstaande checklist gebruiken.
- ORS tegen uitdroging bij diarree. Neem genoeg ORS mee om uzelf zo nodig twee dagen te kunnen behandelen.
- Stopmiddel met 'Loperamide tegen diarree voor noodsitaties (niet voor kinderen!).
- Insectenwerend middel met DEET of Lemon-Eucalyptus (voor kinderen alleen Lemon-Eucalyptus)
- Malariatabletten als deze zijn voorgeschreven.
- Geïnpregneerd muskietennet.
- Condooms: neem voldoende condooms (en glijmiddel) mee. Condooms zijn in veel landen moeilijk verkrijgbaar en niet altijd betrouwbaar.
- Zonnebrandcrème met hoge beschermingsfactor.
- EHBO-artikelen. Neem EHBO artikelen mee, aangepast aan de aard van uw reis.
- Een teken pincet.
- Betadinezalf is een zeer geschikt middel om nieuwe wondjes te desinfecteren, maar ook om reeds onstoken wondjes te behandelen.
- Een crème tegen jeuk.
- Pijnstiller en koortsverlagend middel: Paracetamol.
- Een koortstermometer.
- Middel tegen ‘bekende problemen’: als u bijvoorbeeld tijdens vakanties vaak last hebt van een blaasonsteking, doet u er goed aan uw huisarts om een behandelingskuur te vragen voor het geval het u ook deze reis overkomt.
- Eventuele neusdruppels of oordopjes tegen een verstopte neus bij vliegreizen (dichtzittende oren tijdens opstijgen en dalen); meestal is geeuwen of slikken echter wel voldoende.
- Middel tegen lucht-, zee en wagenziekte (bijvoorbeeld cyclizine, werkt ongeveer 6 uur: of meclozine, werkt 8-24 uur). Houd het in de handbagage en neem een dergelijk middel 1 tot 2 uur voor vertrek.
- Gebruikt u eigen medicijnen? Neem voldoende voorraad mee, bewaar de bijsluiters en gebruiktsaanwijzingen bij het medicijn en regel een medisch paspoort om problemen bij de douane te voorkomen. Kijk ook op www.hetcak.nl. Tip: Neem medicatie voor de eerste week mee in de handbabage en verdeel uw medicijnen over verschillende koffers/tassen i.v.m. mogelijk zoekraken van bagagestukken.
In het geval van een zwangerschap, enkele aanvullingen:
- Gebruik geen stopmiddelen (loperamide).
- Insectenwerend middel met DEET max. 30%.
- Een middel tegen vaginale schimmelinfectie.