Nieuws Vrouwen monitoren zelf risico’s bloeddruk

29 september 2016

Doodsoorzaak nummer één
Hart- en vaatziekten zijn de belangrijkste doodsoorzaken bij vrouwen in onze Westerse samenleving. Uit onderzoek is gebleken dat vrouwen die tijdens een zwangerschap een ernstig verhoogde bloeddruk (preeclampsie/HELLP syndroom of zwangerschapsvergiftiging) hebben gehad, een hoger risico hebben om op latere leeftijd hoge bloeddruk en hart- en vaatziekten te ontwikkelen. Vroege opsporing van risicofactoren is een belangrijke methode om het ontstaan van aderverkalking met als gevolg hart- en vaatziekten te voorkomen.

Het Radboudumc gaat onderzoeken of thuismonitoring van de bloeddruk hierin van waarde kan zijn. Vanuit drie Duitse en drie Nederlandse ziekenhuizen in de Euregio Rhijn/Waal zullen 300 vrouwen (35-60 jaar) die vroeger een preeclampsie/HELLP hebben gehad, gevraagd worden deel te nemen. De helft van de vrouwen zal met moderne eHealth applicaties via de smartphone zelf thuis de bloeddruk meten met regelmatige terugkoppeling naar de onderzoekers. De andere helft van de vrouwen krijgt deze faciliteiten niet. Na twee jaar zal beoordeeld worden of zelfmetingen van de bloeddruk zinvol zijn bij deze doelgroep en meerwaarde bieden in de vroege opsporing van hoge bloeddruk. Ook zal de gebruiksvriendelijkheid getest worden, in nauwe samenwerking met het REshape Center van het Radboudumc.

Deelnemende ziekenhuizen
Het onderzoek wordt uitgevoerd in het Radboudumc, Rijnstate Ziekenhuis, Canisius Wilhelmina Ziekenhuis, St. Josef Krankenhaus GmbH, Krankenhaus Bethaniente en het St. Antonius Hospital.

Dress Red Day
Het is vandaag Dress Red Day. Deze dag roept de Hartstichting iedereen op iets roods te dragen om aandacht te vragen voor hart- en vaatziekten bij vrouwen. Cardiologen Angela Maas en Suzette Elias-Smale van het Radboudumc houden vanavond van 19.30 tot 20.30 uur een twitterspreekuur over hart- en vaatziekten bij vrouwen. Tweet je vraag naar @hartvoorvrouwen of gebruik de hashtag #hartvoorvrouwen.

 

Meer nieuws

  • Medewerkers
  • Intranet